(845) 563-3400     124 Grand Street, Newburgh, NY 12550
 

Heritage Middle School Celebrates 8th Graders Moving to High School


Heritage Middle School celebrated their 8th grade scholars who will be entering high school next year. The celebration was held at Newburgh Free Academy and welcomed family, friends, and community members to honor the scholars. The HMS Band played the National Anthem as the NFA AFJr ROTC Color Guard presented the Colors. The HMS Violin Quartet entertained the audience with Stars For A Summer Night (Columbia) and Crusaders Hymn (August Heinrich Hoffmann von Fallersleben and Ernst Richter) and the Chorus performed A Million Dreams from “The Greatest Showman.”

 

Mrs. Lynnette Brunger, Principal, gave the Opening Address and was very proud of

the accomplishments of this year’s 8th grade class, which numbered more than 250

students.

 

Individual Academic Awards were presented by the teachers of the specific areas of

instruction followed by the distribution of the certificates entitling this class to continue

their education as “high schoolers.” Upon successful completion of the academic and

State requirements, this class is now a part of cohort 2019.

 

All photos can be viewed and downloaded for free here. 

The full program can be found below. 

 

Awards Ceremony June 24, 2019

 

Welcome.................................................................................................................................... Ms. Jessica Layne

 

Star Spangled Banner..................................................................................................... 8th Grade Band Members

& ROTC Color Guard

“A Million Dreams” – Chorus …………………...Ms. Rebecca Clina

 From “The Greatest Showman” 

Opening Address............................................................................................................... Mrs. Lynnette Brunger

 

 

 

Presentation of Awards

Team 8A Awards for Academic Excellence

Presented by: Team 8A

 

 

Team 8A English Award.................................................................................................................. Priscilla Rosa

            ............................................................................................................................................... Mihal Vlashi

 

Team 8A Social Studies Award.................................................................................................... Angela Holness

            ........................................................................................................................................... Jhon Rodriguez

 

Team 8A Science Award.......................................................................................................... Jaysen Krumpholc

Earth Science Award …………………………………................................................................... Hunter Hecht

 

Team 8A Math Award....................................................................................................................... Andrea Ortiz

Algebra Award ……………………………………….................................................................. Patrick Lennon

           

Team 8A Outstanding Effort..................................................................................................................................

This award is presented to role model students who have shown consistent motivation and care toward their academics and their classmates.

Terry Atilano

 

 

Team 8A Team Award          

This award is presented to the students who consistently show leadership, school pride and positive citizenship.

Dillon Murillo                                                Alexis Schiavone

 

Team 8B Awards for Academic Excellence

Presented by: Team 8B

 

Team 8B English Award............................................................................................................... Allison Shapiro

            ................................................................................................................................................. Aarav Shah

            ....................................................................................................................................................................

Team 8B Social Studies Award..................................................................................................... Sophia Leggett

            ................................................................................................................................................ Kevin Segali

            ....................................................................................................................................................................

Team 8B Science Award.......................................................................................................... Luzmari Balbuena

                                                                                Jaden Intermesoli

                                                                                       Ashley Myers

Earth Science Award........................................................................................................................... Aarav Shah

                                                                                   Marissa Scarano                                                         

                                                                                    Allison Shapiro

 

 Team 8B Math Award..................................................................................................................... Ashley Myers

....................................................................................................................................................... .  David Guerra

Algebra Award.………………………………………............................................................ Alejandra Oliveros

..........................................................................................................................................................    Aarav Shah

 

 

Team 8B Outstanding Effort..................................................................................................................................

This award is presented to role model students who have shown consistent motivation and care toward their academics and their classmates.


 

 

                  Emilie Dede                    Akiri Jones

 

 

Team 8B Team Award...........................................................................................................................................

This award is presented to the students who consistently show leadership, school pride and positive citizenship.

 

 

                    Alejandra Oliveros

                    

Kevin Segali

  

 

 

 

Team 8C Awards for Academic Excellence

Presented by: Team 8C

 

Team 8C English Award................................................................................................................... Jillian Brand

.............................................................................................................................................................. Ezekiel Gil

Team 9-A  ..............................................................................................................................................................

Team 8C Social Studies Award................................................................................................... Samantha Lopez

            ..................................................................................................................................... Alexander Prackelt

 

Team 8C Science Award......................................................................................................... Stephanie Arellano                           

                                                                             Demetrius Caldwell               

Earth Science Award......................................................................................................................... Jillian Brand     

            Diar Murtovic

 

Team 8C Math Award............................................................................................................ Demetrius Caldwell

                                                                                            Sky Davis

                                                                                   David Peterson

Algebra Award................................................................................................................................... Jillian Brand

                                                                                     Diar Murtovic....................................................................

 

Team 8C Outstanding Effort..................................................................................................................................

This award is presented to role model students who have shown consistent motivation and care toward their academics and their classmates.

 

                                                                                         

Kenny Hernandez                   Kevin Novella

                   Marissa Rounds                       Jazzmine Warner          

 

Team 8C Team Award...........................................................................................................................................

This award is presented to the students who consistently show leadership, school pride and positive citizenship.

 

Stephanie Arellano

Devin Iturralde

 

 

Team 8D Awards for Academic Excellence

Presented by: Ms. Noriega & Ms. Yonnone

 

Team 8D English Award............................................................................................................... Annabel Suarez

 

Team 8D Social Studies Award.................................................................................................... Damien Stinson

           

Team 8D Science Award........................................................................................................... Dontay Beckwith

 

Team 8D Math Award........................................................................................................ Christopher Melendez

Team 8D Outstanding Effort..................................................................................................................................

This award is presented to role model students who have shown consistent motivation and care towards their academics and their classmates.

 

                                                                                         


Jermaine Calvin

Nailah Dixon

 

Team 8D Team Award...........................................................................................................................................

This award is presented to the students who consistently show leadership, school pride and positive citizenship.

Aniya Spivey

Jamin Perez-Vega

 

Foreign Language Awards

 

Italian  Priscilla Rosa

Presented by:  Ms. Spensieri..................................................................................................................................

           

Spanish...................................................................................................................................... Arianna Camacho

Presented by:  Mrs. Torriente-Ford.............................................................................................. Aidan Kennedy

& Mrs. Martini....................................................................................................................... Demetrius Caldwell

            ........................................................................................................................................ Alexis Schiavone

            ................................................................................................................................................ Kevin Segali

            ................................................................................................................................................. Aarav Shah

 

Spanish Language Arts Recognition Award

 

Presented by:  Mrs. Torriente-Ford        

Stephanie Arellano

Skye Davis

Visella DeLa Cruz......................................................................................................................................... Maria Galarza...................................................................................................................................... Visella DeLa Cruz

Ezekiel Gil................................................................................................................................. Kenny Hernandez

Kimberly Marin..............                                                          Dylan McCarthy                                  Ezekiel Gil

Sarah Murphy                                                             David Peterson

Paola Ramos Ramirez                                             Camila Rodriguez

Marissa Rounds                                                       McKenna Rowley

Cadence Secreto                                                        Victor Speedling                           

 

 

Music Awards

Presented by: Mr. Hickey

 

 

Band................................................................................................................................................ Manuel Tejeda

................................................................................................................................................................................

Orchestra..................................................................................................................................... Isabella Delgado

                                                                                     Emily Palacios

                                                                                   David Peterson

 

Choral Award............................................................................................................................... Kamryn Betcher

                                                                                                Sabrina Hope

                                                                              Visella De La Cruz

 

 Home and Careers Awards

Presented by: Mrs. Cameron

 

 

Jillian Brand

               Akiri Jones

               Aniya Spivey                          

   Tatiana Gomez

   Ashley Montilla-Perez


 

Physical Education Award

Presented by Mr. Santiago

 

Boy’s Physical Education...................................................................................................... Demetrius Caldwell

..................................................................................................................................................... Nicholas Clarino

....................................................................................................................................................... Devin Iturralde

                                                                          Yahir Vidals

 

Girl’s Physical Education.............................................................................................................. Sophia Leggett

.................................................................................................................................................. Alejandra Oliveros

                                                                                  Cadence Secreto

                                                                              Lauren White

 

Art Award

Presented by Ms. McCarthy

Mr. Grodin’s Art Awards................................................................................................................. Elaina Bowen

................................................................................................................................................ Demetrius Caldwell

Ms. McCarthy’s Art Awards..................................................................................................... Auriel Rosemberg

                                                                                Amaya Soler

 

Danielle Clarino Award

This award is in honor of a wonderful teacher and colleague who touched all of our lives here at Heritage Middle School. The students who receive this award embody the caring spirit, tenacity, and courage that we came to know in   Mrs. Clarino.  It is through students such as these that her spirit lives on.

Presented by: Mrs. Lapierre

 

Joseph Dubaldi

Kevin Novella

Mark Parra

Aniya Spivey

 

State Comptroller Thomas P. DiNapoli’s

2019 Student Achievement Award

Presented to the students who have excelled academically and has also shown leadership potential by volunteering their time to serve the school or the

community.

 

Akiri Jones                                                                  Marissa Scarano

 

American Legion Scholastic Award

 

Presented to students who display not only scholastic achievement but citizenship and service both in school and the community.

Presented by: Mr. Rogers

 

Manuel Tejeda

Neishaly Bonilla Torres

 

Presidential Awards for Academic Excellence

Congratulations to these students. They have maintained a 90 average or

above in each of their four core subjects for the 2018-2019 school year.  

 

 

 

 

John Ahearn               

Ava Aponte

Luzmari Balbuena

Jillian Brand

Samantha Bustillos

Ezra D. Caldwelll

Nicholas Clarino

Emili Dede

Teleia DeLarosa

Izaria Dicks

Jade Garay

Catherine Garcia

Ezekiel  Gil

Tatianna Gomes

Hunter Hecht

Evan Hoang-Le

Devin Iturralde

Justin Jimenez

Akiri  Jones

Aidan Kennedy

Jaysen Krumpholc

Quinston Leathers

Sophia Leggett

Patrick Lennon

Samantha Lopez

Tyler Martin

Shaye Morabito

Sofia Morales

Dillon Murillo

Ashley Myers

Alejandra Oliveros

Andrea Ortiz

David Peterson

Alexander Prackelt

Theodore Pollick

Joseph Ponesse

Jared Romero

Priscilla Rosa

Marissa Rounds

Abigail Salloum

Marissa Scarano

Alexis Schiavone

Adam Schulze

Alex Schulze

Cadence Secreto

Kevin Segali

Aarav Shah

Allison Shapiro

Ashmit Singh

Amaya Soler

Manuel Tejeda

Melissa Vidals

Angelina Vuong





Presidential Awards for Academic Achievement

Congratulations to these students. They have maintained an 85 – 89 average in each of their four core subjects for the 2018-2019 school year.

Lizbeth Agudo-Blanco

Allison Alvarenga

Stephanie Arellano

Sean Badillo

Jason Baird

Maximiliano Benites

Kamryn Betcher

Logan Bowe

Arianna Camacho

Joshua Cox

Jonathan Darker

Visella DeLa Cruz

Skye Davis

Joseph Dubaldi

Mikaila Gibbs

Dylan Hannigan

Kenny Hernandez

Anh Hoang

Jaden Intermesoli

Dylan Latchman

 Jayden Lorenzo

 Jason Magana

 Makayla McDermott

 Donovan Morin

 Kevin Novella

 Inez O’Shea

 Kevin Palma Sanchez

David Paron

Andrew Pinheiro

Paola Ramos Ramirez

Jhon Rodriguez

McKenna Rowley

Tessa Secreto

George Senmache

Tyler Slaughter

Victor Speedling

Damian Stinson

Madison Strack

Xenia Ashley Villaver

Lauren White

 

 

 


TEACHERS: Are you and your students doing something great? Please contact your Communication Strategist. We’d love to attend or post your pictures and recap to highlight the amazing accomplishments throughout our district! Grades PreK-5 Amanda McDowell (amcdowell@necsd.net) and Grades 6-12 Cassie Sklarz (csklarz@necsd.net).







Date: 2019-07-11 12:21:11





QUICK CONTACT

Main Switchboard
845.563.3400
Food Services
845.563.3424
Registration
845.563.5437
BOE Clerk
845.563.3503
Transportation
845.568.6833
Payroll
845.563.3440
Athletics
845.563.5419
Business/Fin.
845.563.3448
Human Resources
845.563.3460
Technology
845.568.6542
Tax Office
845.563.3490
Newburgh Free Library
845.563.3600

SCHOOLS

Balmville
845.563.8550
Fostertown
845.568.6425
Gardnertown
845.568.6400
GAMS Tech
845.563.8450
Horizons
845.563.3725
Meadow Hill
845.568.6600
New Windsor
845.563.3700
Temple Hill
845.568.6450
Vails Gate
845.563.7900
Heritage Middle
845.563.3750
South Middle
845.563.7000
NFA Main
845.563.5400
NFA North
845.563.8400
NFA West
845.568.6560